A zöld dió átka

A zöld dió befőtt azok közé a finomságok közé tartozik, amit, ha egyszer megkóstol az ember, nem tudja elfelejteni. De amíg az üvegbe kerül, az kész rémálom.

Mert a zöld diót amikor leszedik, majd elkezdik megszurkálni, vízben áztatni, attól sajnos fekete lesz az ember keze. Fekete és semmivel nem lehet letisztítani. Tudom, ilyenkor jönnek az ötletek,  hogy: citromlé, ecet, sósav, hypo, hígító, dörzsi szivacs, só, homok, stb. Tapasztalatból mondom, hogy semmi, azaz semmi nem hozza le a zöld dió levét.

A fenti képen azt látod, amikor a férj besegít a munkálatokba.

A párom lelkesen jelentkezett, hogy bízzak csak rá néhány nehéz feladatot. A zöld dió befőtt készítése egy hosszú folyamat, akad benne bőven, amihez jól jön egy kis segítség. Ott van például máris a szedés. Létrára kell mászni, egyenként letörni a még éretlen, zöld burokban lévő termést. Már ez egy olyan feladat, amelynek során a dióból kicsurgó lé megfogja az ember kezét. De a neheze ezután jön.

A leszedett zöld diót meg kell szurkálni egy tűvel 5-10 helyen. A kibuggyanó lé pedig feketére fogja a kezet. Én a korábbi évek tapasztalata alapján dupla gumikesztyűt húztam, mert bizony a kesztyű hamar kiszakadhat, sőt egyszerűen átszivárog rajta a lé. A férjem szerint viszont hülyeség a dupla gumikesztyű. No, neki meg is lett az eredménye. Lást a képen. Semmivel, ismétlem: SEMMIVEL nem lehet eltüntetni ezt a színt egy hónapig. Egyszerűen majd lekopik. Nincs más módszer. Egy hónapig ilyen marad. 

De azon kívül, hogy ilyen csúnya lesz az ember keze, van még néhány macerás dolog a folyamatban. 10-12 napig hideg vízben kell áztatni a diót, naponta cserélve róla a vizet, utána kétszer átfőzni ecetes vízben,majd pedig az elkészített fűszeres, cukros lében. Csak ezek után mehet az üvegekbe és a pocakokba. 

Régi, családi receptünket most megosztom veled, ha szeretnéd. Kattints ide.

Macerás, hosszú folyamat némi kockázattal, de megéri!

Hasonló cikkek